३ कार्तिक २०७७, सोमबार   258 पटक हेरिएको


image

सिद्धलेक (धादिङ) — धादिङको सिद्धलेकका महिलाहरू यो वर्षको दसैंमा ५ हजार ५ सय वटा खसीबोका बेच्ने तयारीमा छन् । स्थानीय उपहार महिला कृषक सहकारीले बेच्नलायक खसीबोकाको विवरण तयार गरिसकेको छ ।विवरणअनुसार यो संख्या सिद्धलेकका ६ संकलन केन्द्रमा बेच्न ल्याइने खसीबोका मात्रै हो । काठमाडौंको कलंकी, टुकुचालगायतका खसी बजारमा बेच्न आफैं लैजाने र गाउँमै काट्नेको संख्या यसमा समावेश छैन ।सिद्धलेकका १ हजार ५ सय महिलाले गत वर्ष दुई हजार खसीबोका बेचेर दसैंतिहारमा २ करोड रुपैयाँ हाराहारीमा आम्दानी गरेका थिए । यसपालि गत वर्षको भन्दा साढे दुर्ई गुणा बढी रकम स्थानीय सहकारीमार्फत महिलाले पाउनेछन् । खसीबोका बेच्न उनीहरूलाई बजार डुल्न पनि आवश्यक छैन । यसपालि महिला सहकारीले किसानलार्ई घरमै डिजिटल तराजु उपलब्ध गराएको छ । केन्द्रसम्म ल्याउने व्यवस्था पनि मिलाएको छ ।

बाख्रापालन परियोजना सञ्चालन गरेको हेफर इन्टरनेसनलले सहकारीलाई खसीबोका ढुवानी गर्न यो वर्ष एग्रो एम्बुलेन्सका रूपमा प्रयोग गर्न ३५ वटासम्म खसी ढुवानी गर्न मिल्ने जिप पनि हस्तान्तरण गरेको छ । खसीबोका संकलन केन्द्रमा जोख्ने उपकरण पनि राखिएको छ । जिउँदो खसीको मूल्य प्रतिकिलो ५ सय ६० देखि ६ सय १० रुपैयाँसम्म तोकिएको सहकारीले जनाएको छ । गत वर्षको दसैंमा खसीबोका बेचेर ९० हजार हात पारेकी सिद्धलेक–५ स्याँगुटारकी हिरामाया घलेले अहिले १० वटा खसी बेच्न तयार गरेकी छिन् । यस पटक डेढ लाख रुपैयाँ हात पर्नेमा उनी ढुक्क छिन् ।

यसैबीच १० वटा खसी पालेर बेचेको प्रमाण देखाउने किसानलाई १ लाख नगद प्रोत्साहनस्वरूप अनुदान दिने निर्णय गरिएको गाँउपालिका अध्यक्ष प्रेम सिलवालले बताए । उक्त अनुदान पाउन हालसम्म ६ जनाको दाबी परिसकेको उनले जानकारी दिए । सहकारीमा १ हजार ७ सय ७४ महिला आबद्ध ५९ वटा समूह गठन भएका छन् । यी समूहमा १८ देखि २७ जना सदस्य छन् । सबै सदस्यले पालेका बाख्रा १७ हजारभन्दा बढी छन् । त्यसबाहेक अन्य किसानले समेत गाउँपालिकामा ४० हजार बाख्रा पालेका छन् ।हरेक महिला सदस्यलाई अन्तर्राष्ट्रिय गैरसरकारी संस्था हेफर इन्टरनेसनलको सहयोगमा स्थानीय संस्था प्रयास नेपालले दुई वटा माउ बाख्रा उपहार दिने गरेको छ । उपहारबाट महिलाले डेढ वर्षमा अर्को सदस्यलाई बाख्रा फिर्ता गर्छन् । उनीहरूले स्थानीय खरी र जमुनापारी जातका बाख्रा पालेका छन् । महिलाहरूले बारीमा रैथाने डालेघाँस पनि रोपेका छन् । sources-kantipur

सम्बन्धित समाचार