२५ चैत्र २०७८, शुक्रबार   738 पटक हेरिएको


image

काठमाडौं- सरकारले जलाशययुक्त बूढीगण्डकी जलविद्युत आयोजना प्रभावित धादिङ र गोरखाका वासिन्दालाई बोटबिरुवादेखि घर, गोठ र खोरको समेत मुआब्जा वितरणको प्रक्रिया अघि बढाएको छ । गोरखाका, धादिङ जिल्लाका जिल्ला प्रशासन कार्यालयहरुले एकै दिन गोरखापत्र मा सूचना जारी गरेर मुआब्जाका लागि निवेदन दिन आह्वान गरेका छन् । घरलाई उत्तम, मध्यम र सामान्य भनेर वर्गीकरण गरी मुआब्जा तोकिएको छ ।

धादिङको साविक गाविस सलाङ, खरी, मैदी, चैनपुर, ज्याम्रुङ, सल्यानटार, सल्यानकोट, आगिन्चोक, मुलपानी, बुढाथुम, बसेरी, मार्पाक, र त्रिपुरेश्वरका वासिन्दाको लागि निवेदन दिन आह्वान गरिएको छ भने गोरखाका साविक गाविसहरु घ्याल्चोक, भुम्लिचोक, दर्बुङ, फुजेल, वुङकोट, नामजुङ, बोर्लाङ, धावा, तान्द्राङ, आश्राङ, आरुचनौटे, आरुअर्वाङ, आरुपोखरी र थुमीका वासिन्दालाई पनि मुआब्जा वितरण गरिने छ । जिल्ला प्रशासन कार्यालयहरुले घर गोठ लगायतका भौतिक संरचना, रुख, फलफूल र बोटबिरुवाहरुको मुआब्जा निर्धारण गरेका छन् ।
त्यस्तै सूचना अनुसार सबै प्रजातिका बिरुवाको प्रतिविरुवा १० रुपैयाँको दरले क्षतिपूर्ति पाइने छ । बाँसको पनि प्रति घना १० रुपैयाँको दर निर्धारण गरिएको छ । सबै प्रजातिका लाथ्राको प्रतिलाथ्रा ४४ रुपैयाँ तोकिएको छ । यसैगरी आरुबखडा, आँप, केरा, अम्बा, निबुवा, सुन्तला, कागती, नासपाती, रुख कटहर, भुईं कटहर, अनार, भोगटे, सुपारी, मेवा, मौसम, लिची, हलुवाबेद, आरु, कफी, ड्रागन फ्रुट, अंगुर, कुरिलो, घ्युफल,अलैची, स्याउ, उखु, सरिफा, मरिच, लहरे आप, लप्सी लगायतका फलफूलको प्रतिबोट १८५ रुपैयाँदेखि ११ हजार ७ सय रुपैयाँको दररेट तोकिएको छ ।

Budigandaki_muabja

त्यस्तै साज, जामुन, सिसउ, मसला, उत्तिस, कटुस, सिमल, चिलाउने, खयर, चाँप, करम, हर्रो÷बर्रो लगायतका रुखको पनि प्रति क्युफिटको हिसाबले मुआब्जा तोकिएको छ । त्यस्तै कुखुराको खोर, भाँडा माझ्ने ठाउँ, धन्सार, पानी धारा, पालीको समेत प्रतिवर्गफिटको हिसाबले मुआब्जा तोकिएको छ ।

सम्बन्धित समाचार