३० कार्तिक २०७७, आईतवार   175 पटक हेरिएको


image

विश्व स्वास्थ्य संगठन (WHO) को  रिपोर्ट अनुसारमा क्यान्सर रोगका कारण बार्षिक लगभग ९० लाख मानिस मृत्यु हुने गरेको छ । यो रोगको बारेमा मानिस सधै डराई रहेको हुन्छ । स्वास्थ्य विशेषज्ञहरू भन्छन्:- यदि कुनै पनि व्यक्तिले स्वस्थ आहारमा सधै ध्यान दिएमा यो रोगबाट बच्न सकिने सुझाव दिएका छन् र सो खानेकुरा हामी खोज्न बाहिर जानु पर्दैन हाम्रो घर मा भएको खानेकुरा लाई मात्र मात्रा मिलाएर खाने गर्यो भने यो रोग बाट बच्न सकिने सुझाब दिने गरेका छन  । 

तीते करेला(Bitter Gourds)तिते करेलाले   क्यान्सर रोगका  कोषहरू शरीरमा बढ्नबाट रोक्छ । सेन्ट लुइस विश्व विद्यालयको रिपोर्टका अनुसार मुसामा गरिएको एक अनुसन्धानमा करेलाले क्यान्सर कोषहरु ५०% सम्म बढ्नबाट रोक्न सक्ने  तथ्य फेला परेको छ । खानामा नियमित रूपमा करेला समावेश गरेमा क्यान्सरबाट बच्न सकिन्छ । 

कमलको जरा (Lotus root)लोटस रुट पोषण युक्त मानिन्छ । लोटसको जराले शरीरमा रक्त कोषहरू बढाउँदै तनाव र तौल घटाउँछ । यसमा भिटामिन बी,सि , म्याग्जिन, जिंक, आइरन, फोस्फोरस, पोटासियम, थायमीन, फाइवर र प्रोटिन पाइन्छ । 

हरियो चिया(Green Tea)हरियो चिया धेरै प्रकारले लाभदायक मानिन्छ । वजन घटाउनेदेखि सामान्य रक्तचापसम्मलाई यसले फाइदा गर्ने गर्छ ।  हरियो चियामा प्रचुर मात्रामा पोलिफेनल एन्टिआक्सिडन्टहरू पाइन्छन्। यी एन्टिआक्सीडन्टहरूले शरिरको सेलहरूलाई डीएनए क्षतिबाट मुक्त रेडिकलले गर्दा सुरक्षा दिन्छ ,  यद्यपि यसबारे अझ बढी अनुसन्धान गर्न बाँकी छ । तर दैनिक हरियो चिया सेवन गर्नाले स्तन क्यान्सर हुने जोखिम कम गर्न सकिन्छ ।

अनार(Pomegranate)अनारले स्तन क्यान्सर रोकथाम गर्न धेरै महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ । पोलीफेनल अनारमा पनि पाइन्छ । जसले क्यान्सरलाई बढ्नबाट बचाउँछ ।  एउटा अध्ययनको रिपोर्ट अनुसार अनारको रसमा स्तन क्यान्सर रोक्नका लागि गुणहरू हुन्छन् । तर, यो अझै स्पष्ट छैन स्तन क्यान्सर रोक्न कति अनारको सेवन गर्न पर्छ भनेर ।  यदि मधुमेह छ भने, कृपया तपाइँले अनार खानु अघि डाक्टरको सल्लाह लिनु पर्नेहुन्छ ।

ड्रागन फल(Dragon fruit)ड्रागन फल मेडिकल डेलीको रिपोर्ट अनुसार भिटामिन सी बाहेक क्यारोटीन ड्र्याग पाइन्छ । यसले एन्टि(कार्सिनोजेनेटिक तत्वहरूको धेरै प्रकार समावेश गर्दछ जसले ट्यूमरको जोखिम कम गर्न सक्छ । एउटा अध्ययनका अनुसार ड्रागन फलमा रातो रंगको अंश खाँदा प्रोस्टेट क्यान्सर हुने खतरा कम हुन्छ ।

बेसार(Turmeric)बेसार प्रत्येक नेपालीको भान्सामा पाइन्छ  र यसको गुणहरूको बारेमा परिचित छन । बेसार क्यान्सर फाइटिंग कम्पाउन्ड कर्कुमिनमा भन्ने तत्व पाइन्छ । यो कम्पाउन्ड स्तन क्यान्सरको साथसाथै फोक्सो र छालाको क्यान्सरमा पनि लाभदायक साबित भएको  छ । क्यान्सरको जोखिम कम गर्न, कम्तिमा एक चिम्टि बेसार प्रत्यक दिन खानु लाभलायीक मानिन्छ  ।

लसुन(Garlic)लसुनमा कम्पाउन्ड जुन क्यान्सर हटाउन मद्दत गर्ने तत्व पाइने फलमध्ये एक हो । लसुनमा पाइने कम्पाउन्डले स्तन र प्रोस्टेट क्यान्सरको साथसाथै यसले क्यान्सरका अन्य धेरै प्रकारहरूलाई हटाउन पनि मद्दत पु¥याउँछ ।  लसुन बाहेक  प्याज पनि क्यान्सरमा लाभदायक मानिन्छ । एक अध्ययन रिपोर्टमा अनुसन्धानकर्ताले स्तन क्यान्सर कोषहरूमा लहसुनको फाइदाको बारेमा अनुसन्धान गरेका थिए । जसमा राम्रो नतीजा देखाएको जनाएका छन् । यद्यपि लसुनमा पाइने तत्व र यसको प्रभावकारीताका बारेमा थप अनुसन्धान हुन बाँकी छ । 

साल्मन माछा (salmon fish)साल्मन एक प्रकारको माछा हो । जुन ओमेगा – ३ भिटामिन बी १२ र भिटामिन डीका लागि धनी मानिन्छ । सालमनको सेवनले शरीरमा सबै प्रकारका अनावश्यक पोषक तत्वहरू हटाउँदछ । जुन कोषहरूको वृद्धि र क्यान्सर रोक्नको लागि आवश्यक हुन्छ। 

फ्लेक्ससीड(Flaxseed)फ्लेक्ससीड मा  ओमेगा -३, लिग्नान्स ,एस्ट्रोजेन  र फाइबर समावेश भएको हुन्छ । यी सबैले स्तन क्यान्सर कोषहरूको वृद्धिमा रोक्दछ । यसले ह्रदय रोग सम्बन्धी रोगलाई पनि राम्रो सकारात्मक प्रभाब पार्दछ

ब्रोकोली (Broccoli ) ब्रोकोलीमा म्याग्नेसियम,जिंक, फोसफोरस ,क्यासियम , भिटामिन –के ,सल्फरोफेन र इन्डोलहरूको धेरै मात्रामा हुन्छ ।  तिनीहरू शरीरमा उपस्थित कोशिकाहरूको विकासलाई धेरै तरिकामा नियमन गर्छ । साथै, यसले स्तन, मूत्राशय, लिम्फोमा, प्रोस्टेट र फोक्सोको क्यान्सर हुनबाट बचाउन  धेरै मद्दत पुर्याउछ ।

स्ट्राबेरी (strawberry)बेरीमा एन्टिओक्सिडन्टहरू र फाइटोकेमिकलहरू प्रशस्त हुन्छन् । तिनीहरूले शरीर मा क्यान्सर कोशिका वृद्धि हुन रोक्छन् । दिनमा ब्लूबेरी, रास्पबेरी र स्ट्रोबेरी खानालेक्यान्सरबाट निश्चित हदसम्म सुरक्षित हुन सक्छ । 

च्याऊ(Mushrooms)च्याउ एक प्रकारको स्वादिलो तरकारीको रूपमा नेपाली भान्छा पाक्ने गर्छ । यसमा एक प्रकार को रोग प्रतिरोध क्षमता भएको तत्व रहेको हुन्छ । यसमा एन्टीअक्सीडेंट ,नचाहिने हर्मोन सम्बन्धी , ट्यूमर कम गर्ने आदि तत्व रहेको हुन्छ ।

 

सम्बन्धित समाचार